Autor: liturgicznabydgoszcz
Serdecznie zapraszamy ministrantów, lektorów, ceremoniarzy, członków scholi wraz z duszpasterzami i opiekunami do udziału w Diecezjalnym Dniu Młodszej Służby Liturgicznej, który odbędzie się w sobotę 13 czerwca o godzinie 9.30 w katedrze bydgoskiej. Spotkanie rozpocznieMsza Święta z błogosławieństwem nowych ceremoniarzy i ministrantów słowa Bożego, przez Księdza Biskupa. Po Eucharystii udamy się do Centrum Edukacyjno-Formacyjnego na wspólny posiłek i turniej-quiz parafialny. Zakończenie ok. 12.30.
W Wigilię Zesłania Ducha Świętego, 23 maja 2026 roku odbył sie Diecezjalny Dzień Dorosłej Służby Liturgicznej, który przyniósł kolejne wspaniałe owoce tego roku formacyjnego.
Z rąk biskupa Krzysztofa Włodarczyka uroczyste błogosławieństwo do pełnienia nowych funkcji otrzymało 40 osób:
18 nowych ministrantów Słowa Bożego (lektorów),
9 nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej,
13 ceremoniarzy!
Gratulujemy Wam z całego serca! Dziękujemy za Waszą gotowość, odwagę i serce włożone w przygotowanie.
Niech Duch Święty prowadzi Was w gorliwej służbie!
Zdjęcia i obszerna relacja z tego wydarzenia na stronie diecezji: https://diecezja.bydgoszcz.pl/2026/05/23/bp-krzysztof-wlodarczyk-do-osob-sluzacych-przy-oltarzu-lek-nas-paralizuje-i-odbiera-nam-wolnosc/
Zapraszamy całą społeczność liturgiczną Diecezji Bydgoskiej do wzięcia udziału w Diecezjalnym Dniu Dorosłej Służby Liturgicznej!
23 maja 2026 r., sobota, Katedra Bydgoska – liturgia Wigilii Zesłania Ducha Świętego o godz. 15.00 z udzieleniem błogosławieństwa dorosłym członkom Służby Liturgicznej Diecezji Bydgoskiej.
Ksiądz Biskup przez obrzęd błogosławieństwa włączy nowe osoby do grona nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej, ceremoniarzy oraz ministrantów słowa Bożego.
Kategorie
Ciemne Jutrznie w katedrze
Podczas Triduum Paschalnego Kościół sprawuje największe misteria ludzkiego odkupienia. Zgodnie z wielowiekową tradycją, rano w Wielki Piątek i Wielką Sobotę, w świątyniach katedralnych sprawowane są tzw. „Ciemne Jutrznie”, zawierające Godzinę Czytań oraz Jutrznię. W ten sposób wspólnota, zebrana pod przewodnictwem biskupa, pragnie czuwać przy umęczonym i pogrzebanym Zbawicielu.
Zapraszamy do Katedry św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy – w Wielki Piątek i Wielką Sobotę – na godz. 7.00.
W dniach 13-15 marca w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym odbyły się rekolekcje wielkopostne dla uczestników Katedralnej Szkoły Ceremoniarza, poprowadzone przez ks. Grzegorza Białka wraz z członkami zarządu Centrum Formacji Liturgicznej: Damianem Wudzińskim, Mateuszem Lewickim, Cyrylem Wojnowskim, oraz Filipem Remlingerem.
Głównym punktem programu były wykłady i warsztaty liturgiczne, podczas których kandydaci na ceremoniarzy uczyli się prawidłowo przygotować poszczególne liturgie Triduum Paschalnego. To właśnie te trzy szczytowe dni roku liturgicznego stanowią dla mistrza ceremonii szczególne wyzwanie i wymagają licznych przygotowań oraz dobrej znajomości przebiegu obrzędów, w których kościół celebruje tajemnicę Paschy Chrystusa.
Nie zabrakło także wspólnego sprawowania liturgii: Obrzędu Komunii Świętej z dłuższą liturgią słowa, Mszy Świętej z jutrznią, nieszporów, komplety, adoracji eucharystycznej. Uczestnicy brali udział także w drodze krzyżowej poruszającej temat autentycznej służby przy ołtarzu. „Pascha oznacza przejście. Pomóż nam Panie przejść od grzechu celebrowania siebie, do służby w pokorze Twojemu majestatowi” – modlili się uczestnicy nabożeństwa. Rekolekcje stały się także okazją do wymiany doświadczeń i budowania wspólnoty przyszłych ceremoniarzy z różnych parafii diecezji bydgoskiej, aby owocnie mogli pełnić swą służbę dla pożytku kościoła bydgoskiego.














Dzisiaj 39 uczestników rozpoczęło diecezjalny Kurs Ministranta Słowa Bożego, prowadzony za inicjatywą naszego Centrum we współpracy z panią Ewą Marach-Kunicką. Tegoroczny kurs gromadzi młodzież oraz dorosłych z różnych parafii Bydgoszczy i okolic.
Kurs będzie przygotowywać do pełnienia funkcji czytającego Słowo Boże w zgromadzeniu liturgicznym, zapewniając formację biblijną, liturgiczną oraz fonetyczną. Ponadto będą odbywać się także kursy dekanalne i parafialne przytowujące ministrantów, do pełnienia funkcji lektora.
Błogosławieństwo do pełnienia funkcji, zostanie udzielone absolwentom kursów przez biskupa 23 maja i 13 czerwca w Diecezjalne Dni Dorosłej i Młodszej Służby Liturgicznej.





Droga społeczności liturgiczna!
Ze smutkiem podjęliśmy decyzję o anulowaniu tegorocznej edycji naszej konferencji. Nasza decyzja jest spowodowana nagromadzeniem się czynników, które skutecznie uniemożliwiają nam organizację tego przedsięwzięcia. Dziękujemy za okazane zainteresowanie. Dziękuję bardzo całemu zespołowi, który włączył się w to przedsięwzięcie. Prosimy o modlitwę za nasze Centrum Formacji Liturgicznej, by gorące serce i miłość do liturgii spotkała się z życzliwością i otwarciem na wydarzenia formacyjne. Pozostańcie z nami w kontakcie przez naszego Facebooka (https://www.facebook.com/liturgicznabydgoszcz) i stronę internetową (https://liturgicznabydgoszcz.pl) . Mamy dla was wiele interesujących materiałów. Bądźcie z nami na bieżąco, by nie przegapić innych naszych propozycji i przedsięwzięć.
—
Laudetur Iesus Christus +
Mateusz Lewicki
Koordynator Bydgoskiej Konferencji Liturgicznej
W dniach 9–11 lutego w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym odbyły się po raz trzeci diecezjalne rekolekcje dla ministrantów. Zgromadziły one 20 chłopców z różnych parafii diecezji bydgoskiej. Ćwiczenia duchowe poprowadził ks. Grzegorz Białek, duszpasterz młodszej służby liturgicznej, wraz z członkami zarządu Centrum Formacji Liturgicznej (CFL).
Trzydniowe spotkanie przebiegało pod hasłem „Jezus Chrystus – fundament mojej wiary”. Uczestnicy poprzez celebrację Eucharystii, konferencje i pracę w grupach pogłębiali relację z Mistrzem, któremu służą na co dzień przy ołtarzu.
„Jeśli ministrant swoją służbę opiera na tym, że ma fajnego księdza w parafii, a nie na wierze w Jezusa, to jego gorliwość minie, gdy kapłan zostanie przeniesiony. Dlatego tak ważne jest, aby umacniać przyjaźń z Chrystusem i coraz lepiej Go poznawać” – podkreślił rekolekcjonista.
W programie rekolekcji oprócz treści duchowych nie zabrakło warsztatów liturgicznych, wspólnych zabaw integracyjnych i tradycyjnego już wyjścia „na trampoliny”. W czasie warsztatów członkowie CFL kształcili młodych adeptów służby liturgicznej w obsłudze kadzidła, posługiwaniu ze świecami, a także ukazali tajniki pracy zakrystiana. Ministranci zwiedzili także muzeum diecezjalne, katedrę i siedzibę CFL oraz udali się do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Tam siostra Celestyna przybliżyła uczestnikom znaczenie trzech szczególnych łask, jakie można otrzymać w tym miejscu.
„Cieszę się, że mogłem spędzić ten czas blisko Boga. Fajnie, że były wyjścia do różnych ciekawych miejsc” – powiedział Michał z parafii Wniebowzięcia NMP w Przyłękach. „Bardzo ważne były dla mnie Msze Święte i adoracja. Podobały mi się też warsztaty liturgiczne. Mam nadzieję że za rok też będę” – przyznał Mikołaj z parafii św. Stanisława Kostki w Strzelcach Górnych. Ostatniego dnia uczestnicy rekolekcji służyli Księdzu Biskupowi na Mszy Świętej w katedrze podczas światowego dnia chorego.
Ministranci poświęcili czas swoich ferii na spotkanie z Bogiem w rekolekcjach. Niech to przeżycie utwierdza ich wiarę na fundamencie jakim jest Jezus Chrystus.













Rozpoczynamy kolejną edycję kursów Ministrantów Słowa Bożego. Kursy będą prowadzone na trzech poziomach:
- Kurs diecezjalny dla młodzieży oraz dorosłych mężczyzn i kobiet (rozpoczęcie: 7 marca 2026 roku, zapisy: poniżej)
- Kursy dekanalne dla młodzieży organizowane przez dekanalnych duszpasterzy młodzieży
- Kursy parafialne dla młodzieży prowadzone przez księży opiekunów służby liturgicznej
Błogosławieństwo do wykonywania funkcji ministranta słowa Bożego, udzielane absolwentom kursu, zaplanowane jest na:
– 23 maja 2026 r. – Diecezjalny Dzień Dorosłej Służby Liturgicznej
– 13 czerwca 2026 r. – Diecezjalny Dzień Młodszej Służby Liturgicznej
Informacje o kursie diecezjalnym
- W kursie diecezjalnym mogą uczestniczyć osoby dorosłe (mężczyźni i kobiety) oraz ministranci od VII klasy Szkoły Podstawowej.
- Aby zapisać się na kurs trzeba wypełnić poniższy formularz zgłoszeniowy do dnia 28 lutego 2026 roku. Na maila zostanie wysłane potwierdzenie i dalsze informacje.
- Udział w kursie jest bezpłatny.
- Kurs kończy się egzaminem.
- Zajęcia formacyjne z liturgii, duchowości, fonetyki i praktyki odbywać się będą w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym (Bydgoszcz, ul. Grodzka 18) w godzinach 10.00-13.00.
- Terminy spotkań (5 sobót): 7 marca, 21 marca, 28 marca, 11 kwietnia, 18 kwietnia (wyjątkowo w w godzinach 14.00-17.00).
Zapisy na kurs diecezjalny
Zapisy zakończone! Zapraszamy do zapisywania się na kursy dekanalne lub parafialne.
Podstawowe informacje o kursach dekanalnych i parafialnych
- W kursie mogą uczestniczyć ministranci od VII klasy Szkoły Podstawowej. Ewentualne odstępstwa od tej reguły będą rozpatrywane indywidualnie.
- Kursy diecezjalny, dekanalne i parafialne kończą się egzaminem.
- Księża, którzy organizują tzw. kursy dekanalne lub parafialne proszeni są o przesłanie maila do końca marca 2026 r. na adres: gb.bialek@gmail.com, w celu otrzymania materiałów formacyjnych.
- Listę uczestników kursu dekanalnego (parafialnego) według załączonego formularza (do pobrania na dole strony), gotowych do przyjęcia błogosławieństwa do pełnienia funkcji lektora, należy przesłać do 17 maja 2026 r. na adres: gb.bialek@gmail.com.
- O dopuszczeniu ministrantów do otrzymania błogosławieństwa do pełnienie funkcji ministranta słowa Bożego decyduje Diecezjalny Duszpasterz Młodszej Służby Liturgicznej, po otrzymaniu wymaganych zgłoszeń.
- Jeśli w Twojej parafii oraz w dekanacie nie będzie prowadzony kurs – zapraszamy do udziału w kursie diecezjalnym!
Zgłoś kurs dekanalny lub parafialny (tylko dla duszpasterzy)
Zgłoś, że będziesz prowadzić kurs w Twoim dekanacie lub parafii diecezji bydgoskiej i otrzymaj materiały formacyjne.
Zgłoszenie absolwentów kursu do błogosławieństwa (należy przesłać po zakończonym kursie do 17 maja 2026 roku)


















