Kategorie
Wiadomości

Relacja z Dnia Młodszej Służby Liturgicznej

Kategorie
Wiadomości

Zaproszenie na Diecezjalny Dzień Młodszej Służby Liturgicznej

Serdecznie zapraszamy ministrantów, lektorów, ceremoniarzy, członków scholi wraz z duszpasterzami i opiekunami do udziału w Diecezjalnym Dniu Młodszej Służby Liturgicznej, który odbędzie się w sobotę 13 czerwca o godzinie 9.30 w katedrze bydgoskiej. Spotkanie rozpocznieMsza Święta z błogosławieństwem nowych ceremoniarzy i ministrantów słowa Bożego, przez Księdza Biskupa. Po Eucharystii udamy się do Centrum Edukacyjno-Formacyjnego na wspólny posiłek i turniej-quiz parafialny. Zakończenie ok. 12.30. 

Kategorie
Wiadomości

Relacja z Diecezjalnego Dnia Dorosłej Służby Liturgicznej

W Wigilię Zesłania Ducha Świętego, 23 maja 2026 roku odbył sie Diecezjalny Dzień Dorosłej Służby Liturgicznej, który przyniósł kolejne wspaniałe owoce tego roku formacyjnego.

Z rąk biskupa Krzysztofa Włodarczyka uroczyste błogosławieństwo do pełnienia nowych funkcji otrzymało 40 osób:

🔥 18 nowych ministrantów Słowa Bożego (lektorów),

🔥 9 nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej,

🔥 13 ceremoniarzy!

Gratulujemy Wam z całego serca! Dziękujemy za Waszą gotowość, odwagę i serce włożone w przygotowanie.

Niech Duch Święty prowadzi Was w gorliwej służbie!

Zdjęcia i obszerna relacja z tego wydarzenia na stronie diecezji: https://diecezja.bydgoszcz.pl/2026/05/23/bp-krzysztof-wlodarczyk-do-osob-sluzacych-przy-oltarzu-lek-nas-paralizuje-i-odbiera-nam-wolnosc/

Kategorie
Wiadomości

Diecezjalny Dzień Dorosłej Służby Liturgicznej

Zapraszamy całą społeczność liturgiczną Diecezji Bydgoskiej do wzięcia udziału w Diecezjalnym Dniu Dorosłej Służby Liturgicznej!

23 maja 2026 r., sobota, Katedra Bydgoska – liturgia Wigilii Zesłania Ducha Świętego o godz. 15.00 z udzieleniem błogosławieństwa dorosłym członkom Służby Liturgicznej Diecezji Bydgoskiej.

Ksiądz Biskup przez obrzęd błogosławieństwa włączy nowe osoby do grona nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej, ceremoniarzy oraz ministrantów słowa Bożego.

Kategorie
Wiadomości

Ciemne Jutrznie w katedrze

Podczas Triduum Paschalnego Kościół sprawuje największe misteria ludzkiego odkupienia. Zgodnie z wielowiekową tradycją, rano w Wielki Piątek i Wielką Sobotę, w świątyniach katedralnych sprawowane są tzw. „Ciemne Jutrznie”, zawierające Godzinę Czytań oraz Jutrznię. W ten sposób wspólnota, zebrana pod przewodnictwem biskupa, pragnie czuwać przy umęczonym i pogrzebanym Zbawicielu.

Zapraszamy do Katedry św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy – w Wielki Piątek i Wielką Sobotę – na godz. 7.00.

Kategorie
Wiadomości

Relacja z rekolekcji wielkopostnych KSC

W dniach 13-15 marca w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym odbyły się rekolekcje wielkopostne dla uczestników Katedralnej Szkoły Ceremoniarza, poprowadzone przez ks. Grzegorza Białka wraz z członkami zarządu Centrum Formacji Liturgicznej: Damianem Wudzińskim, Mateuszem Lewickim, Cyrylem Wojnowskim, oraz Filipem Remlingerem.

Głównym punktem programu były wykłady i warsztaty liturgiczne, podczas których kandydaci na ceremoniarzy uczyli się prawidłowo przygotować poszczególne liturgie Triduum Paschalnego. To właśnie te trzy szczytowe dni roku liturgicznego stanowią dla mistrza ceremonii szczególne wyzwanie i wymagają licznych przygotowań oraz dobrej znajomości przebiegu obrzędów, w których kościół celebruje tajemnicę Paschy Chrystusa.

Nie zabrakło także wspólnego sprawowania liturgii: Obrzędu Komunii Świętej z dłuższą liturgią słowa, Mszy Świętej z jutrznią, nieszporów, komplety, adoracji eucharystycznej. Uczestnicy brali udział także w drodze krzyżowej poruszającej temat autentycznej służby przy ołtarzu. „Pascha oznacza przejście. Pomóż nam Panie przejść od grzechu celebrowania siebie, do służby w pokorze Twojemu majestatowi” – modlili się uczestnicy nabożeństwa. Rekolekcje stały się także okazją do wymiany doświadczeń i budowania wspólnoty przyszłych ceremoniarzy z różnych parafii diecezji bydgoskiej, aby owocnie mogli pełnić swą służbę dla pożytku kościoła bydgoskiego.

Kategorie
Wiadomości

Rozpoczęcie Diecezjalnego Kursu MSB

Dzisiaj 39 uczestników rozpoczęło diecezjalny Kurs Ministranta Słowa Bożego, prowadzony za inicjatywą naszego Centrum we współpracy z panią Ewą Marach-Kunicką. Tegoroczny kurs gromadzi młodzież oraz dorosłych z różnych parafii Bydgoszczy i okolic.

Kurs będzie przygotowywać do pełnienia funkcji czytającego Słowo Boże w zgromadzeniu liturgicznym, zapewniając formację biblijną, liturgiczną oraz fonetyczną. Ponadto będą odbywać się także kursy dekanalne i parafialne przytowujące ministrantów, do pełnienia funkcji lektora.

Błogosławieństwo do pełnienia funkcji, zostanie udzielone absolwentom kursów przez biskupa 23 maja i 13 czerwca w Diecezjalne Dni Dorosłej i Młodszej Służby Liturgicznej.

Kategorie
Wiadomości

II Bydgoska Konferencja Liturgiczna: Uświęcenie Czasu

Droga społeczności liturgiczna!
Ze smutkiem podjęliśmy decyzję o anulowaniu tegorocznej edycji naszej konferencji. Nasza decyzja jest spowodowana nagromadzeniem się czynników, które skutecznie uniemożliwiają nam organizację tego przedsięwzięcia. Dziękujemy za okazane zainteresowanie. Dziękuję bardzo całemu zespołowi, który włączył się w to przedsięwzięcie. Prosimy o modlitwę za nasze Centrum Formacji Liturgicznej, by gorące serce i miłość do liturgii spotkała się z życzliwością i otwarciem na wydarzenia formacyjne. Pozostańcie z nami w kontakcie przez naszego Facebooka (https://www.facebook.com/liturgicznabydgoszcz) i stronę internetową (https://liturgicznabydgoszcz.pl) . Mamy dla was wiele interesujących materiałów. Bądźcie z nami na bieżąco, by nie przegapić innych naszych propozycji i przedsięwzięć. 

Laudetur Iesus Christus +
Mateusz Lewicki
Koordynator Bydgoskiej Konferencji Liturgicznej

Kategorie
Wiadomości

Relacja z diecezjalnych rekolekcji dla ministrantów

W dniach 9–11 lutego w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym odbyły się po raz trzeci diecezjalne rekolekcje dla ministrantów. Zgromadziły one 20 chłopców z różnych parafii diecezji bydgoskiej. Ćwiczenia duchowe poprowadził ks. Grzegorz Białek, duszpasterz młodszej służby liturgicznej, wraz z członkami zarządu Centrum Formacji Liturgicznej (CFL).

Trzydniowe spotkanie przebiegało pod hasłem „Jezus Chrystus – fundament mojej wiary”. Uczestnicy poprzez celebrację Eucharystii, konferencje i pracę w grupach pogłębiali relację z Mistrzem, któremu służą na co dzień przy ołtarzu.

„Jeśli ministrant swoją służbę opiera na tym, że ma fajnego księdza w parafii, a nie na wierze w Jezusa, to jego gorliwość minie, gdy kapłan zostanie przeniesiony. Dlatego tak ważne jest, aby umacniać przyjaźń z Chrystusem i coraz lepiej Go poznawać” – podkreślił rekolekcjonista.

W programie rekolekcji oprócz treści duchowych nie zabrakło warsztatów liturgicznych, wspólnych zabaw integracyjnych i tradycyjnego już wyjścia „na trampoliny”. W czasie warsztatów członkowie CFL kształcili młodych adeptów służby liturgicznej w obsłudze kadzidła, posługiwaniu ze świecami, a także ukazali tajniki pracy zakrystiana. Ministranci zwiedzili także muzeum diecezjalne, katedrę i siedzibę CFL oraz udali się do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Tam siostra Celestyna przybliżyła uczestnikom znaczenie trzech szczególnych łask, jakie można otrzymać w tym miejscu.

„Cieszę się, że mogłem spędzić ten czas blisko Boga. Fajnie, że były wyjścia do różnych ciekawych miejsc” – powiedział Michał z parafii Wniebowzięcia NMP w Przyłękach. „Bardzo ważne były dla mnie Msze Święte i adoracja. Podobały mi się też warsztaty liturgiczne. Mam nadzieję że za rok też będę” – przyznał Mikołaj z parafii św. Stanisława Kostki w Strzelcach Górnych. Ostatniego dnia uczestnicy rekolekcji służyli Księdzu Biskupowi na Mszy Świętej w katedrze podczas światowego dnia chorego.

Ministranci poświęcili czas swoich ferii na spotkanie z Bogiem w rekolekcjach. Niech to przeżycie utwierdza ich wiarę na fundamencie jakim jest Jezus Chrystus.

Kategorie
Wiadomości

Kurs Ministranta Słowa Bożego – ZAPISY!

Rozpoczynamy kolejną edycję kursów Ministrantów Słowa Bożego. Kursy będą prowadzone na trzech poziomach:

  • Kurs diecezjalny dla młodzieży oraz dorosłych mężczyzn i kobiet (rozpoczęcie: 7 marca 2026 roku, zapisy: poniżej)
  • Kursy dekanalne dla młodzieży organizowane przez dekanalnych duszpasterzy młodzieży
  • Kursy parafialne dla młodzieży prowadzone przez księży opiekunów służby liturgicznej

Błogosławieństwo do wykonywania funkcji ministranta słowa Bożego, udzielane absolwentom kursu, zaplanowane jest na:

– 23 maja 2026 r. – Diecezjalny Dzień Dorosłej Służby Liturgicznej

– 13 czerwca 2026 r. – Diecezjalny Dzień Młodszej Służby Liturgicznej

Informacje o kursie diecezjalnym

  • W kursie diecezjalnym mogą uczestniczyć osoby dorosłe (mężczyźni i kobiety) oraz ministranci  od VII klasy Szkoły Podstawowej.
  • Aby zapisać się na kurs trzeba wypełnić poniższy formularz zgłoszeniowy do dnia 28 lutego 2026 roku. Na maila zostanie wysłane potwierdzenie i dalsze informacje.
  • Udział w kursie jest bezpłatny.
  • Kurs kończy się egzaminem.
  • Zajęcia formacyjne z liturgii, duchowości, fonetyki i praktyki odbywać się będą w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym (Bydgoszcz, ul. Grodzka 18) w godzinach 10.00-13.00.
  • Terminy spotkań (5 sobót): 7 marca, 21 marca, 28 marca, 11 kwietnia, 18 kwietnia (wyjątkowo w w godzinach 14.00-17.00).

Zapisy na kurs diecezjalny

Zapisy zakończone! Zapraszamy do zapisywania się na kursy dekanalne lub parafialne.

Podstawowe informacje o kursach dekanalnych i parafialnych

  • W kursie mogą uczestniczyć ministranci  od VII klasy Szkoły Podstawowej. Ewentualne odstępstwa od tej reguły będą rozpatrywane indywidualnie.
  • Kursy diecezjalny, dekanalne i parafialne kończą się egzaminem.
  • Księża, którzy organizują tzw. kursy dekanalne lub parafialne proszeni są o przesłanie maila do końca marca 2026 r. na adres: gb.bialek@gmail.com, w celu otrzymania materiałów formacyjnych.
  • Listę uczestników kursu dekanalnego (parafialnego) według załączonego formularza (do pobrania na dole strony), gotowych do przyjęcia błogosławieństwa do pełnienia funkcji lektora, należy przesłać do 17 maja 2026 r. na adres: gb.bialek@gmail.com.
  • O dopuszczeniu ministrantów do otrzymania błogosławieństwa do pełnienie funkcji ministranta słowa Bożego decyduje Diecezjalny Duszpasterz Młodszej Służby Liturgicznej, po otrzymaniu wymaganych zgłoszeń.
  • Jeśli w Twojej parafii oraz w dekanacie nie będzie prowadzony kurs – zapraszamy do udziału w kursie diecezjalnym!

Zgłoś kurs dekanalny lub parafialny (tylko dla duszpasterzy)

Zgłoś, że będziesz prowadzić kurs w Twoim dekanacie lub parafii diecezji bydgoskiej i otrzymaj materiały formacyjne.


    Zgłoszenie absolwentów kursu do błogosławieństwa (należy przesłać po zakończonym kursie do 17 maja 2026 roku)