Kategorie
Wiadomości

Relacja z rekolekcji formacji stałej ceremoniarzy (4-6 IV 2025)

Co roku w Wielkim Poście róże wspólnoty parafialne i formacyjne odbywają swoje ćwiczenia duchowe. Wśród nich są także ceremoniarze, którzy na co dzień służą swoim darem troski o piękno liturgii parafialnej. W miniony weekend przeżywali swoje rekolekcje w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Bydgoskiej, uczestnicząc w słuchaniu konferencji, wspólnej modlitwie, celebracjach, przede wszystkim we Mszy Świętej oraz Liturgii Godzin oraz nabożeństwie Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, a także w zwyczajnych pogadankach o charakterze duchowym. Jeden z wieczorów został także poświęcony projekcji filmu „21:37”, w którym poprzez świadectwa osób żyjących za czasów pontyfikatu św. Jana Pawła II, rekolektanci mogli przybliżyć sobie na nowo postać naszego Rodaka. Ceremoniarze mieli również okazję spotkać się i porozmawiać z o. Łukaszem Miśko OP, dominikaninem, prezesem fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny w Krakowie.

Ceremoniarze, którzy zakończyli już swoją formację przygotowującą do pełnienia tej funkcji w zgromadzeniu liturgicznym, chętnie odpowiadają na możliwość dalszej, tzw. stałej formacji. To już nie tylko zdobywanie dalszej wiedzy liturgicznej, ale kształtowanie swojej duchowości, wypływającej z umiłowania liturgii Kościoła. Ceremoniarze są bardzo oddani swoim duszpasterzom, wspomagając ich na co dzień w pracy duszpasterskiej, stąd też taka chwila jak wspólnie przeżyte rekolekcje w gronie ludzi z liturgiczną pasją, umacnia ich w podjętych zobowiązaniach i buduje więzi między nimi.

W Diecezji Bydgoskiej od 2011 r. trwa formacja ceremoniarzy parafialnych, dzięki czemu w naszych parafiach możemy nierzadko spotkać w asyście liturgicznej mężczyznę, który dba o poprawny przebieg liturgii i nią kieruje. Dotąd zostało pobłogosławionych ponad 200 ceremoniarzy parafialnych. Aktualnie 17 kandydatów uczestniczy w formacji Katedralnej Szkoły Ceremoniarza.

Kategorie
Wiadomości

Relacja z Konferencji Liturgicznej (5 IV 2025)

„Liturgia kształtuje w nas różne postawy. Tworzy w nas przestrzeń dla drugiego człowieka, buduje otwartość na wspólnotę, uważność czy umiejętność rozeznawania. Ma ogromna funkcję wychowawczą” – powiedział o. Łukasz Miśko OP – prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, który – na zaproszenie przewodniczącego Zarządu Centrum Formacji Jakuba Dekowskiego – poprowadził główną część wykładową pierwszej bydgoskiej Konferencji Liturgicznej. Jej tematem przewodnim była liturgia ukazana jako ścieżka chrześcijańskiego życia.
Wydarzenie, które odbyły się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym, zgromadziło ponad 60 przedstawicieli bydgoskich parafii oraz gości z Torunia i Gdańska. Rozpoczęło się ono uroczystą Jutrznią pod przewodnictwem JE ks. bpa Krzysztofa Włodarczyka. W słowie skierowanym do uczestników przypominał: „Potrzeba nam wszystkim formacji zmierzającej do odkrywania Mszy Świętej jako czegoś nie tylko bardzo ważnej jako czegoś nie tylko bardzo ważnego, lecz wręcz niezbędnego dla życia chrześcijanina – źródła życia. Liturgia jest naszą drogą, ponieważ daje nam życie”.
Wszyscy uczestnicy następnie udali się do auli, w której odbyły się trzy bloki wykładowe. Zaproszony gość przedstawił moc stwarzającą i kształtującą liturgię, „kim, dzięki liturgii, mogę się stać”. Na temat ważności i godziwości sprawowania sakramentów wypowiedział się ks. Karol Rawicz-Kostro – dyrektor CFL, na temat muzyki jako formy katechezy – ks. Łukasz Kucharski – dyrektor Studium Organistowskiego Diecezji Bydgoskiej oraz Przewodniczący Komisji Muzycznej. Na temat pedagogiki liturgii mówił Mateusz Lewicki – ceremoniarz, członek Zarządu CFL, a o apostolstwie liturgicznym świeckich – Jakub Dekowski – przewodniczący Zarządu CFL.
Szczytowym punktem całej Konferencji była Najświętsza Ofiara Mszy Świętej, którą w bydgoskiej katedrze złożył o. Łukasz wraz z innymi kapłanami. Śpiew prowadziła schola liturgiczna „Cantemus Domino” działająca przy CFL. Na koniec uczestnicy ponownie zgromadzili się w kaplicy na celebracji Nieszporów, którym przewodniczył ks. Mateusz Nowak, Oficjał Sądu Biskupiego.
„Dlaczego wybraliśmy taki temat? Według nas, liturgia jest fundamentem życia chrześcijańskiego. Ona jest sercem życia Kościoła, źródłem i szczytem jego działania, jak naucza Sobór Watykański II. W niej dokonuje się spotkanie Boga z człowiekiem, które nie tylko przemienia chwilę, ale kształtuje całe życie. Dla chrześcijanina liturgia to więcej niż uczestnictwo w Eucharystii w niedzielę. To droga, na której człowiek uczy się modlitwy, pokory, wdzięczności, słuchania Słowa, ofiarowania siebie i wspólnotowego przeżywania wiary. To szkoła życia duchowego, w której rytm modlitwy, gestów, milczenia i śpiewu staje się częścią codziennego wzrastania w wierze. Dlatego właśnie zaczęliśmy od tematu, który wydaje się stanowić podporę do przyszłych refleksji” – powiedział Jakub Dekowski w trakcie Konferencji.

Kategorie
Wiadomości

Relacja z III zjazdu Szkoły Zakrystianów (31 III-1 IV 2025)

Centrum Edukacyjno-Formacyjne Diecezji Bydgoskiej im. bł. Biskupa Michała Kozala było od 31 marca do 1 kwietnia miejscem trzeciego zjazdu Szkoły Zakrystianów.
Wzięło w nim udział siedmioro zakrystianów i zakrystianek. Gościem specjalnym ostatniego zjazdu był Filip Łuczak, znany szerzej w social mediach jako „Kościelny”

W ramach ostatniego zjazdu Szkoły Zakrystianów uczestnicy pogłębili swoją wiedzę dotyczącą sprawowania nabożeństw, m.in.: wystawienia Najświętszego Sakramentu oraz Nieszporów. Kolejnym punktem programu był wykład dotyczący Triduum Paschalnego oraz wyzwań i zadań stojących przed zakrystianem podczas tego wyjątkowego czasu. Dopełnieniem Szkoły Zakrystianów były warsztaty poświęcone zasadom postępowania z bielizną kielichową i naczyniami liturgicznymi.

Wyjątkowym punktem trzeciego zjazdu Szkoły Zakrystianów była wizyta w parafii św. Jadwigi Królowej na bydgoskim Wzgórzu Wolności, gdzie Zakrystianie mieli okazję zobaczyć jak funkcjonuje zakrystia „od kuchni”. Był to bardzo cenny czas, podczas którego uczestnicy mogli poznać różne praktyczne rozwiązania ułatwiające posługę w zakrystii oraz usprawniające jej funkcjonowanie.

Podczas ostatniego zjazdu nie zabrakło czasu także na podsumowanie przeżytego wspólnie czasu oraz zebranie propozycji do przyszłorocznego planu formacji Zakrystianów i Zakrystianek naszej diecezji (i nie tylko).

Kategorie
Wiadomości

Relacja z Dekanalnego Spotkania Służby Liturgicznej w dekanacie Wysoka (29 III 2025)

Z radością informujemy o pomyślnym przebiegu kolejnego Dekanalnego Dnia Służby Liturgicznej. 29 marca prezydium Zarządu Centrum Formacji Liturgicznej poprowadziło spotkanie dla ponad 50 członków służby liturgicznej z dekanatu Wysoka.

Kategorie
Wiadomości

Relacja z wielkopostnych rekolekcji dla Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej (14-16 III 2024)

„Zostań z nami, bo ma się ku wieczorowi” – słowa uczniów idących do Emaus skierowane do Jezusa, stały się jednym z fragmentów biblijnych rozważanych w czasie wielkopostnych rekolekcji ponad 120 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. z diecezji bydgoskiej, które od 14 do 16 marca odbywały się w Licheniu.

Pierwszego dnia, podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej, uczestnicy zgłebiali Mękę Pana Jezusa w kontekście do Eucharystii, która jest – „źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego”. Uczestniczyli także we Mszy św. sprawowanej w kościele św. Doroty, podczas której ks. dr Mateusz Nowak odniósł się do wyżej wymienionej perykopy ewangelicznej, widząc w niej obraz poznawania Chrystusa przez człowieka wierzącego i budowania z Nim relacji.

Drugiego dnia ćwiczeń ks. Michał Borowski podzielił się z rekolektantami swoim doświadczeniem posługi w szpitalu i przypomniał podstawy duchowości chrześcijańskiej. Centralnym punktem była Eucharystia sprawowana przez biskupa Krzysztofa Włodarczyka. – Przeżywacie wyjście na pustynię. Dzięki słowu Bożemu, które otrzymujemy wchodzimy na Górę Tabor, Przemienienia, by podczas Najświętszej Ofiary przeżywać spotkanie z Chrystusem. Zobaczyć Jego lśniące oblicze – mówił.

Ostatniego dnia nadzwyczajni szafarze wysłuchali konferencji Łukasza Wolańskiego, stałego akolity z archidiecezji warszawskiej, który dał świadectwo swojej posługi, przedstawiając sugestie, jak szafarze winni przeżywać funkcję w codziennym życiu. – Jestem szafarzem od ok. siedmiu lat. Taką potrzebę we wspólnocie parafialnej widział proboszcz, który zaprosił mnie do tej posługi – mówi Jan Kempa. – Jeśli jest taka potrzeba, wspieram kapłana w rozdzielaniu Komunii św. podczas Mszy św. Jednak, co ważne, spotykam się z chorymi, którzy osobiście nie mogą przyjść do kościoła – w ich domach, szpitalach, miejscach pomocy społecznej – dodaje.

Jak podkreśla Jan Kempa, posługa „niesie obopólne korzyści duchowe”. – To nie jest tylko zanoszenie Ciała Jezusa do pragnących Go przyjąć. To także umocnienie dla mnie, że mogę służyć, ale i czerpać wiele łask. Rekolekcje są nam potrzebne do zatrzymania, otrzymania pewnej formacji, wiedzy, ale i budowania wspólnoty – powiedział nadzwyczajny szafarz Komunii św. w bydgoskiej parafii Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Kategorie
Wiadomości

Relacja z Dekanalnego Spotkania Służby Liturgicznej w dekanacie Szubin (15 III 2025)

Kolejne Dekanalne Spotkanie Służby Liturgicznej za nami! 15 marca nawiedziliśmy parafię św. Marcina, Biskupa w Szubinie, w której spotkaliśmy się z ponad 50 posługującymi z całego dekanatu.

Dziękujemy ks. kan. Tadeuszowi Lesińskiemu oraz ks. Bartłomiejowi Brzezińskiemu za otwarcie i ogromne zaangażowanie w organizacje tego dnia skupienia.

Za dwa tygodnie widzimy się w dekanacie Wysoka.

Kategorie
Wiadomości

Szkoła Zakrystianów – ZAPISZ SIĘ!

Serdecznie zapraszamy wszystkich Zakrystianów i wszystkie Zakrystianki, a także osoby przygotowujące się do podjęcia tej funkcji, do udziału w III zjeździe Szkoły Zakrystianów! Niech wspólnie spędzony czas na formacji praktycznej, jak i duchowej, będzie dla Was dodatkową okazją do owocnego przeżycia okresu Wielkiego Postu, a także pewnego rodzaju wprowadzeniem i przygotowaniem do obchodów Świętego Triduum Paschalnego.

Specjalnym gościem ostatniego zjazdu Szkoły Zakrystianów, który poprowadzi wykłady i warsztaty będzie Filip Łuczak, znany szerzej z social mediów jako „Kościelny”.

Szczegółowe informacje oraz zapisy znajdziecie na naszej stronie internetowej:
https://liturgicznabydgoszcz.pl/zapisy/szkola-zakrystianow-2/

Zapisy na III zjazd do 22 marca 2025!

Kategorie
Wiadomości

Rekolekcje wielkopostne formacji stałej ceremoniarzy – ZAPISZ SIĘ!

Drodzy Ceremoniarze Diecezji Bydgoskiej! Pragniemy serdecznie zaprosić Was do udziału w specjalnie przygotowanych rekolekcjach. Chcemy zaprosić Was do pogłębienia formacji, już po przyjęciu błogosławieństwa z rąk biskupów naszej diecezji.
Pragniemy, aby te trzydniowe ćwiczeniach duchowe były czasem do wspólnego spędzenia czasu, wymiany wspólnych doświadczeń, pogłębienia swojej liturgicznej wiedzy, a przede wszystkim okresem duchowego zamyślenia się nad tajemnicą misterium liturgicznego Kościoła.

Specjalnym gościem oraz jednym z prowadzących tego świętego czasu skupienia będzie o. Łukasz Miśko OP – Prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, której siedziba znajduje się w Krakowie.

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy znajdziecie na naszej stronie:
https://liturgicznabydgoszcz.pl/zapisy/formacja-stala-ceremoniarzy-3/

Kategorie
Wiadomości

FINAŁ KONKURSU METROPOLITALNEGO „LITURGIA BENEDICTA”

20 lutego 2025 r. aula Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej była miejscem finału metropolitalnego konkursu „Liturgia Benedicta”, dotyczącego Sakramentu Bierzmowania w nauczaniu papieża Benedykta XVI. Spotkanie rozpoczęło się od celebracji Mszy Świętej „za papieża”, której przewodniczył Biskup Bydgoski Krzysztof Włodarczyk.

Zapoczątkowaliśmy od Eucharystii, ponieważ jest ona centrum życia każdego katolika i wszystkie sakramenty prowadzą do Niej, w tym również Sakrament Bierzmowania, który był tematem przewodnim zmagań konkursowych. W homilii (ks. Karol Rawicz-Kostro) nawiązując do fragmentu 8 rozdziału Ewangelii wg św. Marka, gdzie Pan Jezus zwrócił się do Piotra słowami: „Zejdź mi z oczu szatanie, bo nie myślisz po Bożemu lecz po ludzku”, wskazał na to, iż wiele w naszym rozumieniu Chrystusa i Jego Kościoła zależy od „patrzenia” oczyma człowieka wiary, który pokłada nadzieję w Panu, a nie człowieka, który sądzi, że swymi ludzkimi siłami i mądrościami zdoła poprowadzić siebie i innych w Kościele ku zbawieniu.

Pomocą w uświadomieniu tej prawdy była obszerna literatura, z którą na trzech etapach konkursu mogli zmierzyć się uczestnicy, a to blisko 300 stron wypowiedzi Kościoła o Sakramencie Bierzmowania, wraz z tekstami Benedykta XVI, ojców Kościoła i współczesnych teologów. Homilista zauważył, że bycie w Kościele Chrystusowym oznacza być zjednoczonym z Chrystusem i Jego Mistycznym Ciałem poprzez mocne trwanie w wierze. Przypomina o tym Benedykt XVI w swoim duchowym testamencie: „Trwajcie mocno w wierze i nie dajcie się zmylić”. Modląc się podczas Mszy Świętej za Ojca Świętego Franciszka, który przebywa w szpitalu, kaznodzieja zauważył, że rozumienie jedności Kościoła, którego gwarantem ma być papież – następca św. Piotra – wyraża się w różnorodności charyzmatów i posług, w tym także posługi piotrowej. Dwóch ostatnich papieży – Franciszek i Benedykt, gdzie ten pierwszy każe „zejść z kanapy i ubrać wygodne buty, by udać się w celu głoszenia Dobrej Nowiny”, a jego poprzednik, zapytany, jak studiować teologie, jaką miał praktykę w zmaganiu się z trudnymi tematami, by je rozważać, mówił – „kładę się na kanapie, by pozwolić lepiej krążyć myślom”. Zatem – najpierw uporządkować myśl, wiedzę o Bogu, swoją wiarę, a później iść i z mocą głosić Ewangelię na krańce świata.

Tegoroczna edycja konkursu wprowadziła nową formułę – metropolitalną. Przyniosło to nowe wyzwania, którym sprostali koordynatorzy diecezjalni: w archidiecezji gnieźnieńskiej ks. Piotr Mroczkowski, w diecezji włocławskiej ks. Zbigniew Łukasik oraz w diecezji bydgoskiej ks. Michał Czyż, który czuwał nad przebiegiem całego konkursu. Dzięki współpracy z Wydziałami Katechetycznymi trzech diecezji informacje o konkursie dotarły do katechetów, z których część włączyła się w przygotowania swoich podopiecznych. Wiedzę zdobytą z czytania literatury konkursowej weryfikował test pisemny, który ostatecznie wyłonił zwycięzców. Nagrody dla wszystkich uczestników zostały ufundowane przez sponsorów m.in.: Wydawnictwo PALOTIINUM, Wydawnictwo JEDNOŚĆ oraz firmę LOGON S.A.

Czas w oczekiwaniu na wyniki konkursu wypełniła podróż poprzez VR do czasów Chrystusa, do Wieczernika. Uczniowie i katecheci, dzięki obecności wolontariuszy fundacji „Miejsce Słowa” z Poznania, korzystając z nowości technologicznych, mogli usiąść przy wirtualnym stole w Wieczerniku razem z aktorami odgrywającymi rolę Chrystusa i Apostołów oraz rozważyć słowo Boże.

LAUREACI:
1 miejsce – Tobiasz Pliszka (56/66 pkt) z Zespołu Szkół Elektronicznych im. Wojska Polskiego w Bydgoszczy (Diecezja Bydgoska)
2 miejsce – Sandra Bednarz (50/66 pkt) z Liceum Ogólnokształcącego w Barcinie (Archidiecezja Gnieźnieńska)
3 miejsce – Patryk Wójtowicz (48/66 pkt) z VI Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy (Diecezja Bydgoska)

Moderator Ruchu Światło – Życie – ks. Paweł Rybka przekazał także w formie zaproszenia nagrodę dla najlepszych spośród Oazowiczów biorących udział w konkursie – udział w letnich rekolekcjach formacyjnych, dla Tobiasza Pliszki i Natalii Placek.

Dwie główne nagrody otrzymali: Tobiasz Pliszka – wyjazd do Rzymu na Jubileusz Młodych oraz Maja Dobosz (Szkoła Podstawowa nr 2 w Nakle nad Notecią), która jako najlepsza z finalistek spośród uczniów klas 7 i 8 otrzymała 4-letnie stypendium do nauki w Szkole Katolickiej Pomnik Jana Pawła II w Bydgoszczy. Nagrodę wręczył ks. dr Waldemar Różycki, dyrektor szkoły. Gratulujemy i zapraszamy na VII edycję konkursu, która dotyczyć będzie sakramentu namaszczenia chorych.

Kategorie
Wiadomości

Konferencja liturgiczna – ZAPISZ SIĘ!

Droga społeczności liturgiczna Kościoła Bydgoskiego! Drodzy zainteresowani tajemnicą liturgii!

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy pragną zgłębić tajemnice liturgii i jej znaczenie w życiu chrześcijańskim, na Konferencję Liturgiczną.

Chcemy spotkać się po raz pierwszy w gronie naszej miejscowej wspólnoty, aby szukać inspiracji i wzajemnie podjąć niezwykle ważną, jaką jest formacja liturgiczna. Pierwszą konferencję pragniemy poświęcić temu, jaki wpływ wywiera liturgia na całe życie chrześcijańskie. W myśl dekretu Soboru Watykańskiego II Apostolicam Actuositatem pragniemy rozważyć wygląd i kształt apostolstwa liturgicznego świeckich, poszerzyć swoją wiedzę na temat sakramentów i uczestnictwa w nich, a także odkryć, jak muzyka może stać się formą katechezy.

Szczegóły oraz zapisy dostępne na naszej stronie internetowej:
https://liturgicznabydgoszcz.pl/zapisy/konferencja-liturgiczna/