20 lutego 2025 r. aula Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej była miejscem finału metropolitalnego konkursu „Liturgia Benedicta”, dotyczącego Sakramentu Bierzmowania w nauczaniu papieża Benedykta XVI. Spotkanie rozpoczęło się od celebracji Mszy Świętej „za papieża”, której przewodniczył Biskup Bydgoski Krzysztof Włodarczyk.
Zapoczątkowaliśmy od Eucharystii, ponieważ jest ona centrum życia każdego katolika i wszystkie sakramenty prowadzą do Niej, w tym również Sakrament Bierzmowania, który był tematem przewodnim zmagań konkursowych. W homilii (ks. Karol Rawicz-Kostro) nawiązując do fragmentu 8 rozdziału Ewangelii wg św. Marka, gdzie Pan Jezus zwrócił się do Piotra słowami: „Zejdź mi z oczu szatanie, bo nie myślisz po Bożemu lecz po ludzku”, wskazał na to, iż wiele w naszym rozumieniu Chrystusa i Jego Kościoła zależy od „patrzenia” oczyma człowieka wiary, który pokłada nadzieję w Panu, a nie człowieka, który sądzi, że swymi ludzkimi siłami i mądrościami zdoła poprowadzić siebie i innych w Kościele ku zbawieniu.
Pomocą w uświadomieniu tej prawdy była obszerna literatura, z którą na trzech etapach konkursu mogli zmierzyć się uczestnicy, a to blisko 300 stron wypowiedzi Kościoła o Sakramencie Bierzmowania, wraz z tekstami Benedykta XVI, ojców Kościoła i współczesnych teologów. Homilista zauważył, że bycie w Kościele Chrystusowym oznacza być zjednoczonym z Chrystusem i Jego Mistycznym Ciałem poprzez mocne trwanie w wierze. Przypomina o tym Benedykt XVI w swoim duchowym testamencie: „Trwajcie mocno w wierze i nie dajcie się zmylić”. Modląc się podczas Mszy Świętej za Ojca Świętego Franciszka, który przebywa w szpitalu, kaznodzieja zauważył, że rozumienie jedności Kościoła, którego gwarantem ma być papież – następca św. Piotra – wyraża się w różnorodności charyzmatów i posług, w tym także posługi piotrowej. Dwóch ostatnich papieży – Franciszek i Benedykt, gdzie ten pierwszy każe „zejść z kanapy i ubrać wygodne buty, by udać się w celu głoszenia Dobrej Nowiny”, a jego poprzednik, zapytany, jak studiować teologie, jaką miał praktykę w zmaganiu się z trudnymi tematami, by je rozważać, mówił – „kładę się na kanapie, by pozwolić lepiej krążyć myślom”. Zatem – najpierw uporządkować myśl, wiedzę o Bogu, swoją wiarę, a później iść i z mocą głosić Ewangelię na krańce świata.
Tegoroczna edycja konkursu wprowadziła nową formułę – metropolitalną. Przyniosło to nowe wyzwania, którym sprostali koordynatorzy diecezjalni: w archidiecezji gnieźnieńskiej ks. Piotr Mroczkowski, w diecezji włocławskiej ks. Zbigniew Łukasik oraz w diecezji bydgoskiej ks. Michał Czyż, który czuwał nad przebiegiem całego konkursu. Dzięki współpracy z Wydziałami Katechetycznymi trzech diecezji informacje o konkursie dotarły do katechetów, z których część włączyła się w przygotowania swoich podopiecznych. Wiedzę zdobytą z czytania literatury konkursowej weryfikował test pisemny, który ostatecznie wyłonił zwycięzców. Nagrody dla wszystkich uczestników zostały ufundowane przez sponsorów m.in.: Wydawnictwo PALOTIINUM, Wydawnictwo JEDNOŚĆ oraz firmę LOGON S.A.
Czas w oczekiwaniu na wyniki konkursu wypełniła podróż poprzez VR do czasów Chrystusa, do Wieczernika. Uczniowie i katecheci, dzięki obecności wolontariuszy fundacji „Miejsce Słowa” z Poznania, korzystając z nowości technologicznych, mogli usiąść przy wirtualnym stole w Wieczerniku razem z aktorami odgrywającymi rolę Chrystusa i Apostołów oraz rozważyć słowo Boże.
LAUREACI:
1 miejsce – Tobiasz Pliszka (56/66 pkt) z Zespołu Szkół Elektronicznych im. Wojska Polskiego w Bydgoszczy (Diecezja Bydgoska)
2 miejsce – Sandra Bednarz (50/66 pkt) z Liceum Ogólnokształcącego w Barcinie (Archidiecezja Gnieźnieńska)
3 miejsce – Patryk Wójtowicz (48/66 pkt) z VI Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy (Diecezja Bydgoska)
Moderator Ruchu Światło – Życie – ks. Paweł Rybka przekazał także w formie zaproszenia nagrodę dla najlepszych spośród Oazowiczów biorących udział w konkursie – udział w letnich rekolekcjach formacyjnych, dla Tobiasza Pliszki i Natalii Placek.
Dwie główne nagrody otrzymali: Tobiasz Pliszka – wyjazd do Rzymu na Jubileusz Młodych oraz Maja Dobosz (Szkoła Podstawowa nr 2 w Nakle nad Notecią), która jako najlepsza z finalistek spośród uczniów klas 7 i 8 otrzymała 4-letnie stypendium do nauki w Szkole Katolickiej Pomnik Jana Pawła II w Bydgoszczy. Nagrodę wręczył ks. dr Waldemar Różycki, dyrektor szkoły. Gratulujemy i zapraszamy na VII edycję konkursu, która dotyczyć będzie sakramentu namaszczenia chorych.