Kategorie
Wiadomości

Relacja z diecezjalnych rekolekcji dla ministrantów

W dniach 9–11 lutego w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym odbyły się po raz trzeci diecezjalne rekolekcje dla ministrantów. Zgromadziły one 20 chłopców z różnych parafii diecezji bydgoskiej. Ćwiczenia duchowe poprowadził ks. Grzegorz Białek, duszpasterz młodszej służby liturgicznej, wraz z członkami zarządu Centrum Formacji Liturgicznej (CFL).

Trzydniowe spotkanie przebiegało pod hasłem „Jezus Chrystus – fundament mojej wiary”. Uczestnicy poprzez celebrację Eucharystii, konferencje i pracę w grupach pogłębiali relację z Mistrzem, któremu służą na co dzień przy ołtarzu.

„Jeśli ministrant swoją służbę opiera na tym, że ma fajnego księdza w parafii, a nie na wierze w Jezusa, to jego gorliwość minie, gdy kapłan zostanie przeniesiony. Dlatego tak ważne jest, aby umacniać przyjaźń z Chrystusem i coraz lepiej Go poznawać” – podkreślił rekolekcjonista.

W programie rekolekcji oprócz treści duchowych nie zabrakło warsztatów liturgicznych, wspólnych zabaw integracyjnych i tradycyjnego już wyjścia „na trampoliny”. W czasie warsztatów członkowie CFL kształcili młodych adeptów służby liturgicznej w obsłudze kadzidła, posługiwaniu ze świecami, a także ukazali tajniki pracy zakrystiana. Ministranci zwiedzili także muzeum diecezjalne, katedrę i siedzibę CFL oraz udali się do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Tam siostra Celestyna przybliżyła uczestnikom znaczenie trzech szczególnych łask, jakie można otrzymać w tym miejscu.

„Cieszę się, że mogłem spędzić ten czas blisko Boga. Fajnie, że były wyjścia do różnych ciekawych miejsc” – powiedział Michał z parafii Wniebowzięcia NMP w Przyłękach. „Bardzo ważne były dla mnie Msze Święte i adoracja. Podobały mi się też warsztaty liturgiczne. Mam nadzieję że za rok też będę” – przyznał Mikołaj z parafii św. Stanisława Kostki w Strzelcach Górnych. Ostatniego dnia uczestnicy rekolekcji służyli Księdzu Biskupowi na Mszy Świętej w katedrze podczas światowego dnia chorego.

Ministranci poświęcili czas swoich ferii na spotkanie z Bogiem w rekolekcjach. Niech to przeżycie utwierdza ich wiarę na fundamencie jakim jest Jezus Chrystus.