Kategorie
Wiadomości

Relacja z Konferencji Liturgicznej (5 IV 2025)

„Liturgia kształtuje w nas różne postawy. Tworzy w nas przestrzeń dla drugiego człowieka, buduje otwartość na wspólnotę, uważność czy umiejętność rozeznawania. Ma ogromna funkcję wychowawczą” – powiedział o. Łukasz Miśko OP – prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, który – na zaproszenie przewodniczącego Zarządu Centrum Formacji Jakuba Dekowskiego – poprowadził główną część wykładową pierwszej bydgoskiej Konferencji Liturgicznej. Jej tematem przewodnim była liturgia ukazana jako ścieżka chrześcijańskiego życia.
Wydarzenie, które odbyły się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym, zgromadziło ponad 60 przedstawicieli bydgoskich parafii oraz gości z Torunia i Gdańska. Rozpoczęło się ono uroczystą Jutrznią pod przewodnictwem JE ks. bpa Krzysztofa Włodarczyka. W słowie skierowanym do uczestników przypominał: „Potrzeba nam wszystkim formacji zmierzającej do odkrywania Mszy Świętej jako czegoś nie tylko bardzo ważnej jako czegoś nie tylko bardzo ważnego, lecz wręcz niezbędnego dla życia chrześcijanina – źródła życia. Liturgia jest naszą drogą, ponieważ daje nam życie”.
Wszyscy uczestnicy następnie udali się do auli, w której odbyły się trzy bloki wykładowe. Zaproszony gość przedstawił moc stwarzającą i kształtującą liturgię, „kim, dzięki liturgii, mogę się stać”. Na temat ważności i godziwości sprawowania sakramentów wypowiedział się ks. Karol Rawicz-Kostro – dyrektor CFL, na temat muzyki jako formy katechezy – ks. Łukasz Kucharski – dyrektor Studium Organistowskiego Diecezji Bydgoskiej oraz Przewodniczący Komisji Muzycznej. Na temat pedagogiki liturgii mówił Mateusz Lewicki – ceremoniarz, członek Zarządu CFL, a o apostolstwie liturgicznym świeckich – Jakub Dekowski – przewodniczący Zarządu CFL.
Szczytowym punktem całej Konferencji była Najświętsza Ofiara Mszy Świętej, którą w bydgoskiej katedrze złożył o. Łukasz wraz z innymi kapłanami. Śpiew prowadziła schola liturgiczna „Cantemus Domino” działająca przy CFL. Na koniec uczestnicy ponownie zgromadzili się w kaplicy na celebracji Nieszporów, którym przewodniczył ks. Mateusz Nowak, Oficjał Sądu Biskupiego.
„Dlaczego wybraliśmy taki temat? Według nas, liturgia jest fundamentem życia chrześcijańskiego. Ona jest sercem życia Kościoła, źródłem i szczytem jego działania, jak naucza Sobór Watykański II. W niej dokonuje się spotkanie Boga z człowiekiem, które nie tylko przemienia chwilę, ale kształtuje całe życie. Dla chrześcijanina liturgia to więcej niż uczestnictwo w Eucharystii w niedzielę. To droga, na której człowiek uczy się modlitwy, pokory, wdzięczności, słuchania Słowa, ofiarowania siebie i wspólnotowego przeżywania wiary. To szkoła życia duchowego, w której rytm modlitwy, gestów, milczenia i śpiewu staje się częścią codziennego wzrastania w wierze. Dlatego właśnie zaczęliśmy od tematu, który wydaje się stanowić podporę do przyszłych refleksji” – powiedział Jakub Dekowski w trakcie Konferencji.