Kategorie
Wiadomości

Gala finałowa konkursu LITURGIA BENEDICTA

Fot. M. Jarzembowski

GALA WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE LITURGIA BENEDICTA

27 kwietnia 2021 r. w sali konferencyjnej Kurii Diecezji Bydgoskiej odbyła się gala wręczenia nagród laureatom 3. edycji konkursu wiedzy o liturgii: „Liturgia Benedicta”, zainicjowanego przez Diecezjalną Diakonię Liturgiczną Ruchu Światło-Życie. Głównym tematem była liturgia sakramentu święceń w pismach i nauczaniu Josepha kard. Ratzingera / Benedykta XVI. Podczas swojej jedynej pielgrzymki do Polski, jako Namiestnik Chrystusa na ziemi, zwrócił się wówczas do duchowieństwa polskiego z zachętą: „Wierni oczekują od kapłana tylko jednego, aby byli specjalistami od spotkania człowieka z Bogiem”. Te słowa stały się mottem tegorocznych zmagań konkursowych wśród zgłoszonych uczniów szkół na terenie diecezji bydgoskiej.  Organizatorzy zaproponowali uczestnikom formułę konkursu dostosowaną do panujących warunków edukacyjnych. Pierwszy etap polegał na rozwiązaniu testu online, składającego się z 42 pytań, ułożonego na podstawie literatury konkursowej, m. in. Katechizmu Kościoła Katolickiego, wprowadzenia ogólnego do obrzędów święceń biskupa, prezbiterów i diakonów oraz homilii i katechez wygłoszonych przez Benedykta XVI do alumnów seminariów oraz duchownych. Do drugiego etapu konkursu zostało wyłonionych 10 finalistów, których zadaniem było przygotowanie pracy pisemnej na jeden z zaproponowanych przez komisję konkursową tematów, w oparciu o dostępną literaturę.

W ocenie prac Komisja kierowała się takimi kategoriami jak:
– samodzielność i oryginalność ujęcia tematu,
– umiejętność analizy i oceny problemu z wykorzystaniem dostępnej literatury,
– poprawność merytoryczna, stylistyczna, ortograficzna z uwzględnieniem zasad poprawności pojęć religijnych oraz estetyka i układ graficzny tekstu,
– odniesienia do źródeł, cytowanie myśli J. Ratzingera, nauczania Kościoła i aktualnych norm liturgiczno-prawnych.

Podczas gali nagrodzono zwycięzców, którzy zajęli miejsca:

1. Oliwia Mizera – uczennica kl. 3 Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy (katecheta: p. Tomasz Poćwiardowski) za pracę pt. „Piękno liturgii święceń ukazane w tekstach Josepha Ratzingera/Benedykta XVI”.

Oliwia w piękny sposób ukazała symbolikę znaków, gestów i postaw towarzyszących liturgii sakramentu święceń, wyjaśnianych obszernie przez J. Ratzingera w różnych jego tekstach. Nie obce jej były teologiczne pojęcia używane adekwatnie i poprawnie w tekście swojej pracy, odnoszące się do teologii liturgii, jak na przykład: in persona Christi, traditio instrumentorum, katabaza, anabaza. Co istotne, Oliwia pisząc pracę na temat piękna symboliki liturgii święceń nie zatrzymała się tylko na poziomie znaków i rytu, ale za Ratzingerem podjęła się jego wyjaśnienia teologicznego, czego potwierdzeniem jest chociażby interpretacja słów Pontyfikału Rzymskiego przy udzielaniu święceń w stopniu prezbitera: Imitamini quod tractatis – od wewnątrz stańcie się tym, co czynicie! Jak pisze autorka: „słowa te wyrażają istotę celebrowania Eucharystii, ponieważ sprawowanie nie oznacza tylko dokonywania obrzędu”.  Ponadto Oliwia nie zatrzymała się jedynie na odniesieniu do liturgii sakramentu święceń w stopniu prezbitera, ale potrafiła rozróżnić pozostałe, czyli diakonat i episkopat. Celnie dobrane cytaty z przemówień, homilii i dzieł naukowych J. Ratzingera, jak chociażby t. XII Opera omnia zatytułowanego „Głosiciele słowa i słudzy waszej radości. Teologia i duchowość sakramentu święceń”, sprawiły, że Komisja nagrodziła jej pracę najwyższą ilością punktów, przyznając I miejsce w 3. edycji konkursu „Liturgia Benedicta”.

2. Wojciech Staszewski – uczeń kl. 2 Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy (katecheta: p. Michał Głowacki) za pracę pt. „Kapłaństwo według Josepha Ratzingera/Benedykta XVI w przemówieniach i homiliach do seminarzystów”.

Praca przygotowana przez Wojciecha zaskoczyła Komisję, gdyż autor u samego początku dał się poznać poprzez treść swojej pracy jako młody filozof, swobodnie poruszający się w środowisku myśli filozofii greckiej, rzymskich sentencji i niełatwej teologii św. Pawła Apostoła. Praca Wojciecha przypomina swoisty panegiryk – hymn pochwalny na temat kapłaństwa Chrystusowego, ukazanego w tekstach papieża emeryta przygotowanych i wypowiadanych wobec alumnów seminariów duchownych, do których często się zwracał. Wojciech, jako ministrant pełniący swą funkcję w bydgoskiej bazylice pw. św. Wincentego a Paulo, wykorzystał w swojej pracy również osobiste doświadczenie udziału w Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży, projekcie edukacyjnym zainicjowanym przez śp. ks. Józefa Jońca, co nadało pracy dodatkowego waloru. Autor wyraził nawet swoje spostrzeżenie, które dla kapłanów może stać się kierunkiem duszpasterskiej działalności, aby nie bać się „zapraszać młodzież do refleksji nad Kościołem i żywego z nim kontaktu”. Praca Wojciecha, przeplatana trafnie dobranymi tekstami Pisma św. oraz papieża Benedykta XVI na temat kapłaństwa Chrystusowego, które kierował do alumnów seminariów, może być dobrą lekturą duchową dla duchownych i dla tych, którzy do kapłaństwa się przygotowują. Gratulujemy pracy, która owocuje zajęciem II miejsca w 3. edycji konkursu „Liturgia Benedicta”.

3. Karol Wnorowski – uczeń kl. 7 Szkoły Podstawowej nr 11 w Bydgoszczy (katecheta: Agnieszka Czwarno) za pracę pt. „Eucharystia i kapłaństwo. O miłości do Eucharystii wyrażonej w zachowaniu norm liturgicznych na podstawie tekstów Josepha Ratzingera/Benedykta XVI”.

Praca konkursowa napisana przez Karola, ucznia kl. 7 SP, była najoryginalniejszą pod względem swej formy spośród wszystkich nadesłanych prac. Karol postanowił bowiem napisać ją w formie wspomnień, swoistej autobiografii z bycia ministrantem w kilku różnych parafiach, w zależności od swojego miejsca zamieszkania. Ponieważ Karol wybrał temat ściśle liturgiczny, nawiązujący do przestrzegania norm liturgicznych przez tych, którzy liturgię celebrują i w niej uczestniczą, istniała obawa, że pozostanie w swojej pisemnej wypowiedzi jedynie na poziomie rubryk. Pozytywnie jednak zaskoczył Komisję konkursową, wykazując się dojrzałą oceną konieczności zachowywania rubryk w odniesieniu do trafnie dobranych argumentów natury teologicznej, duchowej i stąd jego praca nie jest jedynie podręcznikiem czy ceremoniałem dla służby liturgicznej, ale dojrzałym tekstem wyjaśniającym słowa Benedykta XVI, który mówił, że „najlepszą katechezą o liturgii jest liturgia celebrowana zgodnie z jej naturą”. Autor pracy zadziwił również trafnością swoich spostrzeżeń wynikających z doświadczenia bycia ministrantem w różnych parafiach a szczególnie dojrzałego rozumienia „czynnego uczestnictwa w liturgii”, które jak pisze Ratzinger nie jest tylko zewnętrznym spełnianiem funkcji ale wewnętrznym rozumieniem ich istoty. Na tej podstawie Komisja przyznała pracy Karola III miejsce w 3. edycji konkursu „Liturgia Benedicta”.

Laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki 3. edycji konkursu „Liturgia Benedicta” i dyplomy oraz ufundowane przez Wydział Szkół Katolickich i Katechizacji Kurii Diecezji Bydgoskiej albumy o Watykanie i bazylice św. Piotra oraz książkę „Duch liturgii” Josepha Ratzingera. Zwyciężczyni otrzymała również nagrodę główną w postaci pielgrzymki do Rzymu, która odbędzie się w dogodnym terminie, uwarunkowanym aktualną sytuacją w świecie. Na ten wyjazd czekają również laureaci ubiegłorocznej edycji konkursu, którym z powodów epidemicznych nie udało się jeszcze dotrzeć do Rzymu.

Więcej zdjęć z gali finałowej znajdziesz TUTAJ.

Dodaj komentarz